Druk soczewkowy – rodzaje efektów

lenticular, lenticular print

 

Druk soczewkowy to wspaniałe narzędzie do kreatywnego wykorzystania, m.in. dzięki jego wszechstronnym możliwościom. Najważniejszą kwestią przy tworzeniu projektu druku soczewkowego jest dobór odpowiedniej soczewki. Należy się skupić nie tylko na samym projekcie, ale także na ograniczeniach wynikających z technologii druku lentikularnego. Możemy osiągnąć kilka podstawowych efektów: głębia 3D, flip, animacja, zoom i morfing. Każdy z nich wymaga odpowiedniego przygotowania. Poniżej przedstawiamy wszystkie efekty z przykładami.

 

Technologia druku soczewkowego składa się z dwóch głównych wizualizacji: trójwymiaru i ruchu. 3D na dobre zagościło w kinie czy telewizji, a dzięki soczewce można podobny efekt osiągnąć na wydruku bez potrzeby używania specjalnych okularów. Z wykorzystaniem efektów takich jak flip, multiframe, morfing czy zoom możemy drukować np. kartki pocztowe, materiały reklamowe i promocyjne.

 

Druk z efektem 3D – głębia

Wszystkie obiekty na projekcie ułożone są na warstwach, co powoduje wrażenie głębi 3d. Możemy ten efekt osiągnąć na cztery sposoby:

  • ułożenie warstw,
  • konwersja 2D do 3D (używając odpowiedniego programu i wiedzy),
  • rendering obrazów 3D specjalnym oprogramowaniem np. 3D max, Maya lub Lightwave,
  • specjalna fotografia.
lenticular, lenticular print

Druk z efektem 3D – animacja

Animacja to seria obrazków sprawiających wrażenie ruchu. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać to konieczność zastosowania jak najbardziej podobnych do siebie obrazków. Liczba klatek użytych do stworzenia animacji to od 5 do maksymalnie kilkunastu (bardzo rzadko).

lenticular, lenticular print

Druk z efektem flip

Flip to szybki przeskok między dwoma lub trzema obrazkami. W tym przypadku powinny być one od siebie różne. Najlepszy efekt flip uzyskamy, stosując dwa diametralnie różne obrazki. Ważne, aby były one bardzo dobrej jakości, co pozwoli uniknąć efektu „zjawy”, czyli częściowego nakładania się na siebie dwóch grafik. Ta technika jest idealna do przedstawienia efektów „przed/po” , „on/off” , „dzień/noc” itp.

 

 

Druk z efektem morphingu

To efekt łagodnej transformacji jednego obrazu w drugi. To kombinacja animacji i efektu flip. Idealnie nadaje się do przedstawienia zmiany obiektu w czasie, co w reklamie może mieć zastosowanie np. w pokazaniu ewolucji produktu lub marki.

lenticular, lenticular print

Druk z efektem zoom

Efekt zoom polega na osiągnięciu wrażenia przybliżania się lub powiększania obiektu. Najczęściej używany do próby zaskoczenia widza. Mały punkt na środku wydruku nagle zmienia się w żądany obiekt. Zwykle używany, aby skupić uwagę widza na konkretnej części projektu. 

 

Druk z efektem flip + 3D

Niektóre efekty mogą być łączone, co pozwala na osiągnięcie unikalnych, atrakcyjnych rezultatów. Przykładem może być połączenie efektu flip z głębią 3D. Kombinacja ta może być użyta jedynie w przypadku, kiedy soczewka jest ustawiona prostopadle do widza.

lenticular, lenticular print